- Piirilevytarvikkeet
- Laitekotelot
- Liittimet ja kannat
- Robotiikka ja protoilu
- Kytkimet ja osoittimet
- Rakennussarjat elektroniikan rakenteluun
- Teholähteet ja laturit
- Pientarvikkeet
- Starttipaketit
- Kaiuttimet, -rakennussarjat & tarvikkeet
- Kaapelit
- Paristot, paristopitimet ja akut
- OUTLET
- Lahjakortit
- Uutuudet
- Outlet
VISATON KAIUTINRAKENNUSSARJA TOPAS (pari)







- Tuotekoodi: LS-KITTOPAS
- Takuu: 3 vuotta
- Paino: 5 kg
- Tilattavissa yli 50 prTuotteet lähetetään 1-2 arkipäivässä niiden saavuttua.
- Toimituskulut alkaen 7,90 €Nouto myymälästä0,00 €
It is not only the spatial effects and the accuracy of the separation that are impressive, the frequency response is also unusually broad. The upper limiting frequency is at 40 kHz which is well outside the audible range. The lower 35 Hz limit is remarkably low for a 10 cm woofer. This is achieved by fine-tuning the cabinet in the borderline area between vented bass and transmission line. Obviously, the small-diameter TI 100 8 Ohm can only reproduce such deep bass at a limited volume level. The physical limits are dictated by the surface area of the diaphragm and the length of stroke. The TOPAS is, as a result, not intended for reproducing powerful rock music or action-packed movies. But it is surprising how often visitors say to us, after hearing a demonstration of really large, powerful speakers, "That's all very well. But at home I can hardly turn them up to that sort of volume anyway." The TOPAS has been specially designed for people like that. Small and homely but with bass quality that will have your visitors' eyes roaming the room looking for a hidden subwoofer.
The TOPAS will take loads of 40 / 60 watts measured using standard measuring techniques. This does not mean, however, that the amplifier can not have a higher output level than this. It is possible to use an amp with a far higher output than this provided you take it easy with the volume settings and do not turn up the volume to a level that causes distortion in the sound quality. TOPAS speakers should be kept out of the reach of small children and overtly merry partygoers.
| Technical Data: | |
|---|---|
| Rated power | 40 W |
| Maximum power | 60 W |
| Nominal impedance Z | 8 Ohm |
| Frequency response | 35–40000 Hz |
| Mean sound pressure level | 80 dB (1 W/1 m) |
| Cut-off frequency | 3500 Hz |
| Principle of Housing | Transmissionline/ Bassreflex |
| Net volume | 20 l |
| Outer dimension height | 900 mm |
| Outer dimension width | 162 mm |
| Outer dimension depth | 225 mm |
| Extract from Hobby HiFi "The acoustic qualities produced by the rather fragile-looking TOPAS completely exceeded all our expectations. The system was able to cope well with all genres of music from small classical ensembles through full-sized orchestras and big-band jazz to state-of-the-art pop." |
| Extract from Klang & Ton "The way the TOPAS started off was impressive, to say the least, very fine definition, dynamic and bass reproduction none of us would have thought possible only minutes before. |
| Extract from Stereo "VISATON is aiming at those appreciators of quiet volume levels and high quality demands and has hit the bull's eye fair and square." |
| Extract from HiFi Test "Full depth of colour which retains its stability even as the sound fades out, which immediately disqualified a large number of competing systems from the start." |
